srijeda, 24. srpnja 2013.

LAGANI ČOKOLADNI KOLAČ S BRESKVAMA


Kolač bez brašna, s vrlo malo masnoća i s manje šećera nego što ga neki stavljaju u kavu. A opet bogat, sočan i čokoladan. Htjela sam napraviti nešto s breskvama i čokoladom. Google mi nije izbacio ništa što bi me dovoljno zaintrigiralo pa sam se morala okrenuti vlastitoj pameti. I evo što sam smislila:




Tijekom tog misaonog procesa zaključila sam da bi bilo baš zgodno da to bude kolač koji se nakon pečenja preokrene. Ta ideja mi je malo zakomplicirala život, ali o tome nešto kasnije.

Evo i recepta:

4 srednje velike breskve
1 žlica limunovog soka
5 jaja
2 vanilin šećera
100 g tamne čokolade
50 g maslaca
100 g mljevenih oraha (nisam probala, ali sigurna sam da su bademi odlična zamjena)

Sameljite orahe. Breskve operite, osušite i narežite na šnitice debljine 0,5 cm. Poslažite ih u okrugli kalup koji ste prethodno obložili papirom za pečenje i pokapajte limunovim sokom. Ovako:






























Predlažem da papir za pečnje zgužvate i smočite (da, da, stavite ga pod mlaz vode bez straha) pa zatim doooobro iscijedite. Sada ćete ga moći oblikovati kako god želite. Znam da je super savjet ali nemojte zahvaljivati meni. Nisam se ja toga dosjetila ali sam zbilja zahvalna onom tko je. Ja sam na to naišla surfajući.

Upalite pećnicu da se zagrije na 180C pa pripremite tijesto.

Čokoladu i maslac otopite na pari ili jako laganoj vatri i ostavite da se prohlade. Razdvojite žumanjke od bjelanjaka pa stucite snijeg. Odložite sa strane pa stucite žumanjke sa šećerom. Ovdje samo želim napomenuti da je ovo vrlo, vrlo mala količina šećera i slobodno je možete povećati ako mislite da će vam trebati. Za neku normalnu slatkoću stavite 4 žlice šećera plus 1 vanilin. U žumanjke ulijte smjesu maslaca i čokolade pa kratko promiješajte dok se smjese ne sjedine. Na kraju rukom umiješajte mljevene orahe i snijeg. Tijesto rasporedite preko bresaka i pecite 40ak min na 180C. Probodite kolač čačkalicom da budete sigurni da je pečen. Čačkalica mora izaći čista.

Pečeni kolač pustite desetak minuta da se prohladi, izvadite ga iz kalupa (možete ga izvući skupa s papirom), poklopite tanjurom i preokrenite. Da, ovo je stresni dio, znam. Pustite ga da se skroz ohladi. Mi smo ga jeli i toplog i hladnog i moram priznati da je bio neusporedivo bolji nakon što je proveo par sati u hladnjaku.

A evo sad i jedna zanimljiva priča iz života. I to mog današnjeg. Dakle, obzirom da sam danas i osmislila i prvi put pekla ovaj kolač potpuno sam krivo procijenila vrijeme pečenja i izvadila ga iz pećnice nakon samo 20ak min. S gornje (odnosno, nakon okretanja, donje) strane se činio savršeno pečen, ali kad sam ga okrenula vidjela sam da je s druge strane potpuno sirov. Nekim čudom sam ga uspjela ponovo okrenuti natrag u kalup, dopeći do kraja i ponovo provesti proceduru okretanja. Ne pitajte.

Sve u svemu, ako zanemarimo ovaj gore opisani fijasko, jako sam zadovoljna kolačem i definitivno ću ga ponovo peći. S tim da ću idući put u tijesto dodati još i žlicu – dvije prosijanog kakaa. Pa ćemo vidjeti kako će to proći.

Nema komentara:

Objavi komentar