utorak, 25. ožujka 2014.

PEČENA PILETINA SA SUMAKOM, ZA’ATAROM I LIMUNOM




I dalje se zabavljam sa svojom novom kuharicom, Ottolenghijevom The Cookbook. Posebno me zabavlja što sam u Harissi uspjela naći sve začine koje sam tražila pa namjerno pravim jela u kojima je naglasak na njima. Tako je ova piletina sa sumakom i za'atarom bila izbor koji se jednostavno sam nametnuo. Malo sam samo odstupila od originala. Dijelom zato što nisam baš temeljito čitala recept na početku, a dijelom jer nisam imala pinjola pa sam taj dio preskočila.

Ako volite kiselo, sumak će vam se gotovo sigurno svidjeti. Jelima daje krasan kiselkasti kick. Za'atar, iako zvuči kao nešto iz Gospodara prstenova, nije ništa drugo nego mješavina sušenog začinskog bilja (sastav i omjeri variraju, ali najčešće je to timijan), tostiranog sezama i soli. Limun je limun.

Samo jelo je smiješno jednostavno za napraviti. Jedino traži da se večer prije (ili minimalno jutro prije) sjetite staviti piletinu u marinadu. Dalje se priprema gotovo samo.

Evo što vam treba:

piletina (ja sam koristila batak, zabatak i prsa)
par ljutika (ili ljubičasti luk)
2 češnja češnjaka
malo maslinovog ulja
1/2 žličice pimenta
1/2 žličice cimeta
1 žličica sumaka
1 limun tanko narezan na ploške
2 dl pilećeg temeljca ili vode
sol
papar
1 žlica za'atara


Nasjeckajte ljutiku i češnjak, dodajte im sve sastojke osim piletine, promiješajte, prelijte preko piletine i ostavite da se marinira nekoliko sati, a najbolje preko noći. 



Najbolje je da piletinu marinirate odmah u posudi u kojoj će se peći obzirom da sve skupa ide u pećnicu na 200°C, na 30-40 minuta odnosno dok piletina ne bude dobro pečena. Poslužite s prilogom po želji. Ja sam pripremila mladi krumpir pečen gotovo bez masnoće, salatu od potočarke i umak od grčkog jogurta.

Ako želite nemastan krumpir koji je hrskav izvana, a mekan iznutra, evo što trebate napraviti: narežite krumpir na ploškice (debljine oko 1/2 cm), pospite začinom po želji (ovisno o raspoloženju, ja u tu svrhu korisitim čubar, timijan ili ružmarin, a po novom i za'atar) i dodajte žlicu maslinovog ulja. Rukama sve dobro promiješajte da se krumpir obloži uljem i začinima pa ga stavite peći poslaganog u jednom redu na papir za pečenje. Posolite ga tek kad je napola pečen jer u protivnom može ispasti tvrd, a pecite ga na 200°C, po mogućnosti s upaljenim ventilatorom. Koliko dugo će se peći ovisi o tome na koliko debele šnite ste ga narezali i koliko ga želite zapeći, ali računajte da će mu trebati oko pola sata.

Za umak od grčkog jogurta pomiješajte grčki jogurt, sitno sjeckani češnjak i limunov sok u proizvoljnim omjerima.

1 komentar:

  1. Volim krumpir i piletinu jer se može napraviti na jako puno načina i to mi odgovara kada sam u stisci s vremenom :)
    zapečena jela osijek

    OdgovoriIzbriši