subota, 6. prosinca 2014.

KEKSIĆI S ORASIMA I ROGAČEM



Božić je blizu. Jako, jako blizu. Grad je okićen, na pijacama su niknuli štandovi i kućice na kojima se mogu kupiti šareni ukrasi i lampice za bor, večeras su na Dnevniku objavili da je obitelj Salaj upalila sve one silne lampice na svom obiteljskom imanju pokraj Čazme - i pripreme za Božić, to najljepše i najbolje doba u godini, mogu početi!

Ja pripreme volim započeti isprobavanjem i osmišljavanjem novih recepata kako bih na vrijeme mogla sastaviti popis kolača koje ću peći za Božić (pa onda opet, unatoč svim pripremama, uglavnom peći jedno te isto svake godine).

Ovogodišnje pripreme započinjem ovim jednostavnim i finim keksima od oraha i rogača. Slijedi recept za vrlo malu količinu keksića jer ovo je ipak bila testna doza. Idući put vjerojatno pečem duplu dozu jer su stvarno jako, jako fini.

Recept:

80 g krupno mljevenih oraha
50 g brašna
30 g brašna od rogača (odnosno jako fino mljevenog rogača)
1 žlica Gustina
malo soli
na vrh noža praška za pecivo
3 žlice smeđeg šećera
1 žlica ekstrakta od vanilije
115 g omekšanog maslaca

I još 2 vrhom pune žlice šećera u prahu i jedna žličica cimeta za posipavanje.

Pomiješajte zajedno sve suhe sastojke, dodajte vaniliju, promiješajte, dodajte omekšani maslac pa mikserom ili običnom kuhačom miješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Rukama oblikujte kuglice veličine oraha, poslažite na papir za pečenje i pecite na 160C oko 20 minuta.

Kuglice će se tijekom pečenja malo splasnuti i raširiti ali to je u redu. Pomiješajte cimet i šećer u prahu pa tom smjesom pospite keksiće čim ih izvadite iz pećnice.

subota, 29. studenoga 2014.

TAPENADA



Konačno da i moj mali zapostavljeni blog dođe na red.

Tapenada je namaz od maslina i slane ribe. Odlična je kao predjelo prije ribljeg ručka, kao večera ili finger food uz čašu vina. Mi smo je jeli kao predjelo, namazanu na hrskavi francuz s bučinim sjemenkama i uz salatu od divlje rukole s acetom balsamicom i maslinovim uljem.

Sastojci:

100 g maslina bez koštice (crnih, zelenih, pomiješanih...)
6 - 7 fileta slanih inćuna
malo maslinovog ulja
sok od pola limuna
pola male žličice senfa sa sjemenkama gorušice

Priprema uključuje sve sastojke i štapni mikser. Gotovo je doslovno za minutu.



srijeda, 6. kolovoza 2014.

FALAFEL









































Sjedim u kaosu razbacanih stvari – stvari koje su napola raspakirane nakon puta s kojeg smo se prekjučer vratili i iz kojih treba izdvojiti one čiste i upotrebljive pa ih spakirati za drugi put na koji sutra idemo. Dok čekam da dođu pizze koje smo naručili, a prije nego što se primim peglanja i pakiranja, čitam drage food blogove na koje sam zaboravila (baš kao i pomalo na ovaj moj, znam) i odjednom imam neodoljivu potrebu napisati baš sad, upravo sad, post za vlastiti blog.

Nisam odustala od pisanja bloga. Jednostavno sam malo predugo čekala pravi trenutak da se ponovo primim pisanja. Nije ni da nemam recepata koje sam u zadnje vrijeme isprobala i o kojima želim pisati, ali jednostavno mi je falilo inspiracije.

S ovim postom smatrat ću da se ponovo vraćam ovom svom blogu koji me u ovih godinu dana koliko postoji (podatak koji me upravo šokirao!) puno veselio...

**************

Od ovog gore napisanog uvoda do sada prošlo je deset dana. Što se dogodilo? Pa, za početak, stigle su pizze. A onda sam morala pakirati stvari za put. Pa smo deset dana proveli na lokaciji bez kompjutera i Interneta... A svo vrijeme ovaj je započeti tekst stajao otvoren i čekao da vidi koja mu je sudbina. Sada, ponovo u Zagrebu, odlučila sam ga dovršiti i konačno staviti meni najdraži recept za falafel (onaj Ottolenghijev) i jako jednostavne pogačice koje se savršeno slažu s falafelom.

Falafel

250g suhog slanutka
1/2 kapule srednje veličine – sitno sjeckane
1 češanj češnjaka – sitno sjeckan
1 žlica sitno sjeckanog peršina
2 žlice sitno sjeckanog lišća korijandra (ili, ako nemate svježeg korijandra, stavite malo više mljevenih sjemenki)
1/4 žličice kajenskog papra
1/2 žličice mljevenog kumina
1/2 žličice mljevenih sjemenki korijandra
1/4 žličice mljevenog kardamoma
1/2 žličice praška za pecivo
1,5 žlica brašna
ulje za prženje
1/2 žlice sjemenki sezama
sol

Slanutak je potrebno namakati u vodi najmanje preko noći. Ovo je ujedno i razlog zašto ovo jelo spremam puno rjeđe nego što bih željela. Jer, kad se sjetim da bih jela falafel, već je prekasno za namakanje slanutka.

Idućeg dana procijedite slanutak, isperite ga pod hladnom vodom i dobro ocijedite, a zatim ga zajedno s kapulom, češnjakom i korijandrom sameljite na mašinu za mljevenje mesa ili smiksajte u multipraktiku (ali ne prejako jer smjesa ne smije postati glatka i homogena). Dodajte sve začine (uključujući i otprilike 3/4 žličice soli), prašak za pecivo, brašno i 3 žlice vode. Dobro promiješajte, pokrijte prozirnom folijom pa stavite u hladnjak da odmara najmanje sat vremena.

Zagrijte ulje, vlažnim rukama oblikujte kuglice, lagano ih spljoštite, pospite s malo sezama i pržite u vrućem ulju, ali na laganoj vatri par minuta sa svake strane. Vatra mora biti stvarno jako lagana kako ne bi zagorili prije nego što se dobro ispeku iznutra. Vadite ih u zdjelu obloženu kuhinjskim papirom kako bi se upio višak masnoće i odmah poslužite.



Lepinje

240g brašna
1/2 žličice soli
1/2 žličice praška za pecivo
1/2 žličice suhog instant kvasca
1 žlica šećera
120 ml mlakog mlijeka
2 žlice maslinovog ulja

Pomiješajte mlako mlijeko sa šećerom i suhim kvascem i ostavite nekoliko minuta da uzraste. U zdjeli pomiješajte prosijano brašno, prašak za pecivo i sol pa dodajte smjesu mlijeka i kvasca te ulje. Umijesite glatko tijesto, nauljite s još malo ulja pa pokrijte krpom i ostavite na toplome da uzlazi oko sat vremena. Zatim formirajte 5 – 6 loptica tijesta, ponovo pokrijte krpom i ostavite da uzlazi dodatnih 15ak minuta. Upalite pećnicu na 200°C. Razvaljajte kuglice da budu tanke kao palačinke pa ih u dvije ture pecite nekoliko minuta dok ne potamne i ne napuhnu se. Premažite ih s još malo maslinovog ulja i pospite krupnom morskom soli. Poslužite tople.







































Ja sam falafel i ove pogačice poslužila uz grčki jogurt i salatu od sitno sjeckanog povrća.



nedjelja, 13. travnja 2014.

PET NAJDRAŽIH DESERATA

S velikim guštom se odazivam na poziv dragih kolegica blogerica s fantastičnog bloga Jedozovni duo i izdvajam pet najdražih deserata koje sam objavila na ovom blogu:

1. Brijun kocke - dostojne svakog blagdanskog i rođendanskog stola. Tijesto bez brašna, kuhana vanil krema i kiselkasto - čokoladna glazura. Kod nas doma spadaju u kategoriju "za goste i posebne prilike".





























2. Ajme koja je to sreća bila kad su mi uspjeli makaroni! Preporučam svakom s viškom slobodnog vremena i blagim mazohističkim porivom. Isplati se.





























3. Kao i kolegice iz Jedozovnog dua, jednostavno u ovaj izbor moram uvrstiti i mak kocke. Čisti klasik. Moj najdraži kolač s makom. A to, obzirom na to koliko volim mak, nije mala stvar.





























4. Nevjerojatno, ali biram još jedan kolač s makom - zvjezdice s makom. Fini, prhki, blagdanski keksići uz dodatak maka. Jako efektno izgledaju.





























5. I za kraj - čokoladni overload. Superčokoladna torta s domaćim džemom od borovnica. Čokoladno tijesto, čokoladna ganache krema i borovnice za kontrast.






























To je to - mojih pet najdražih deserata s ovog bloga. Mislila sam da će mi biti teško izabrati, ali kad sam krenula listati unatrag, izbor se nekako sam nametnuo.

nedjelja, 30. ožujka 2014.

SRDELE NA SAUR


Ovako se prije, dok nije bilo frižidera, konzervirala sitna plava riba. A i danas je fino za pojesti.


Ako izuzmemo zafrkanciju oko čišćenja ribe, s ovim ste jelom, gotovi za deset minuta.

Treba vam:

1/2 kg sitne plave ribe (ja sam koristila srdele i pokojeg inćuna)
1,5 - 2 dl maslinovog ulja
1,5 - 2 dl kvasine
4 - 5 ljutika (može i ista količina ljubičastog luka)
2 - 3 režnja češnjaka
ružmarin i lovorov list
dvije kriške limuna narezane na četvrtine (s korom ako je domaći, bez ako nije)
sol

Ribu očistite, posolite, premažite maslinovim uljem, posložite na papir za pečenje i pecite u pećnici na 200C 7 -8 min sa svake strane.

Ovako:


Ribu možete i pofrigati ako ne želite paliti pećnicu. Naravno, možete je speći i na gradelama.

Dok se riba peče, skuhajte saur. U širokoj posudi zagrijte maslinovo ulje pa dodajte ljutiku narezanu na tanke listiće, krupno narezani bijeli luk, limun i začine. Posolite. Kuhajte kratko da ljutika omekša pa podlijte s kvasinom. Još malo prokuhajte.

Ribu slažite tijesno jednu do druge u staklenu posudu. Kako složite sloj ribe, podlijte s malo saura. Kad posložite svu ribu, zalijte s ostatkom, a ako riba nije skroz pokrivena dodajte još malo maslinovog ulja.

Ovako:

 
Kad se ohladi, prebacite u frižider i ostavite da se marinira preko noći. Ovako pripremljena riba može stajati najmanje nekoliko dana. Kažu i do dva tjedna. Ja nikad nisam probala toliko dugo.


utorak, 25. ožujka 2014.

PEČENA PILETINA SA SUMAKOM, ZA’ATAROM I LIMUNOM




I dalje se zabavljam sa svojom novom kuharicom, Ottolenghijevom The Cookbook. Posebno me zabavlja što sam u Harissi uspjela naći sve začine koje sam tražila pa namjerno pravim jela u kojima je naglasak na njima. Tako je ova piletina sa sumakom i za'atarom bila izbor koji se jednostavno sam nametnuo. Malo sam samo odstupila od originala. Dijelom zato što nisam baš temeljito čitala recept na početku, a dijelom jer nisam imala pinjola pa sam taj dio preskočila.

Ako volite kiselo, sumak će vam se gotovo sigurno svidjeti. Jelima daje krasan kiselkasti kick. Za'atar, iako zvuči kao nešto iz Gospodara prstenova, nije ništa drugo nego mješavina sušenog začinskog bilja (sastav i omjeri variraju, ali najčešće je to timijan), tostiranog sezama i soli. Limun je limun.

Samo jelo je smiješno jednostavno za napraviti. Jedino traži da se večer prije (ili minimalno jutro prije) sjetite staviti piletinu u marinadu. Dalje se priprema gotovo samo.

Evo što vam treba:

piletina (ja sam koristila batak, zabatak i prsa)
par ljutika (ili ljubičasti luk)
2 češnja češnjaka
malo maslinovog ulja
1/2 žličice pimenta
1/2 žličice cimeta
1 žličica sumaka
1 limun tanko narezan na ploške
2 dl pilećeg temeljca ili vode
sol
papar
1 žlica za'atara


Nasjeckajte ljutiku i češnjak, dodajte im sve sastojke osim piletine, promiješajte, prelijte preko piletine i ostavite da se marinira nekoliko sati, a najbolje preko noći. 



Najbolje je da piletinu marinirate odmah u posudi u kojoj će se peći obzirom da sve skupa ide u pećnicu na 200°C, na 30-40 minuta odnosno dok piletina ne bude dobro pečena. Poslužite s prilogom po želji. Ja sam pripremila mladi krumpir pečen gotovo bez masnoće, salatu od potočarke i umak od grčkog jogurta.

Ako želite nemastan krumpir koji je hrskav izvana, a mekan iznutra, evo što trebate napraviti: narežite krumpir na ploškice (debljine oko 1/2 cm), pospite začinom po želji (ovisno o raspoloženju, ja u tu svrhu korisitim čubar, timijan ili ružmarin, a po novom i za'atar) i dodajte žlicu maslinovog ulja. Rukama sve dobro promiješajte da se krumpir obloži uljem i začinima pa ga stavite peći poslaganog u jednom redu na papir za pečenje. Posolite ga tek kad je napola pečen jer u protivnom može ispasti tvrd, a pecite ga na 200°C, po mogućnosti s upaljenim ventilatorom. Koliko dugo će se peći ovisi o tome na koliko debele šnite ste ga narezali i koliko ga želite zapeći, ali računajte da će mu trebati oko pola sata.

Za umak od grčkog jogurta pomiješajte grčki jogurt, sitno sjeckani češnjak i limunov sok u proizvoljnim omjerima.