nedjelja, 26. siječnja 2014.

BRIJUN KOCKE



Ovaj kolač sam ispekla i poslikala brat – bratu ima dva tjedna. Možda i više. Ali nikako da se sastanem s vremenom da napišem koju smislenu rečenicu. Odlučila sam da neću više čekati nego napisati pa što ispadne – ispadne. Usporila sam se s pisanjem na blogu zbog posla i nekih drugih obaveza, ali nastojat ću barem vikendom napisati post. I dalje kuham i pečem svakodnevno, ali najčešće to pojedemo prije nego stignem stati i razmisliti je li neko jelo materijal za blog ili nije. A i godišnje doba mi ne ide baš na ruku. Dan je kratak, danje svjetlosti ima malo i nikako pa se i to odražava na moju želju da nešto fotkam za blog.

Ovo je skoro pa bezglutenski recept. Recept je odavno moja mama pod ovim (nikad razjašnjenim) imenom dobila od svoje prijateljice i od tada se kod nas, pod tim istim imenom, redovno peče za blagdane, rođendane i tek onako. Za goste. Ja sam u međuvremenu malo modificirala kremu u odnosu na original i od tada ga pečem ovako. Ovaj kolač ne izgleda jako posebno, ali zapravo je. Tijesto je bez brašna, samo orasi i krušne mrvice namočene u rum (puno ruma), kuhana krema od vanilije, marmelada i glazura s puno kiselog vrhnja za extra kick. Ta malo drugačija glazura daje ovom kolaču posebnu draž.

Dakle, ako želite kolač kojeg vjerojatno nećete ići praviti sami sebi kad vas uhvati kriza za slatkim, ali će vam jako dobro poslužiti za nečiji rođendan ili (najavljene) goste, evo recepta:

Tijesto:
4 žlice krušnih mrvica namočiti u rum (nemojte štediti, mrvice ne smiju ostati suhe)
8 bjelanjaka
6 žumanjaka
8 žlica šećera
20 dag mljevenih oraha
+
3 žlice marmelade (ja koristim marelicu) umućene s 3 žlice tople vode

Krema:
2 žumanjka
1 jaje
4 žlice šećera
3 žlice Gustina
1/2 mahune vanilije
4,5 dl mlijeka
150 g maslaca

Glazura:
100 g tamne čokolade
5 dag maslaca
3 žlice kiselog vrhnja

Nakon što ste mrvice namočili u rum, stucite bjelanjke u čvrst snijeg i odložite sa strane. U posebnoj posudi miksajte žumanjke i šećer, pa lagano umiješajte prvo orahe i mrvice, a zatim i snijeg. Pecite 25 min na 175°C odnosno dok čačkalica koju zabodete u sredinu kolača ne izađe čista. Pustite da se malo ohladi pa premažite marmeladom umućenom s vodom.

Kolač pustite da se hladi i pripremite kremu. Stavite mlijeko da zakuha. Tucite žumanjke i jaje sa šećerom, dodajte smjesi sastruganu unutrašnjost mahune vanilije, pa umiksajte Gustin. Ako mahunu vanilije iz koje ste sastrugali sjemenke ne koristitie za izradu vlastitog vanilin šećera, ubacite je u mlijeko (pa izvadite prije nego dodate smjesu s jajima). U smjesu s jajima dolijte malo toplog mlijeka (od ove količine koju ste stavili da zakuha) pa miksajte dalje da se jaja temperiraju. Kad mlijeko počne kuhati, smanjite vatru pa ulijte smjesu s jajima. Miješajte kako vam krema ne bi zagorila ili, još gore, dobila grudice. Uz neprestano miješanje kuhajte 10 minuta. Kuhanu kremu pokrijte po površini plastičnom folijom i pustite da se ohladi. U međuvremenu maslac narežite na kockice, pustite da se ugrije na sobnu temperaturu pa ga izradite mikserom da postane pjenast. Ohlađenu kremu umiksajte u izrađeni maslac i time premažite ohlađeni kolač.


I još glazura. Sve sastojke stavite na laganu vatru da se polako tope. Povremeno promiješajte. Budite strpljivi i nemojte pojačavati vatru nego pustite da se sastojci polako sjedine. Malo prohladite pa žlicu po žlicu nanesite na kolač. Glazura ne smije biti prevruća kad je stavljate jer će vam otopiti kremu.



ponedjeljak, 13. siječnja 2014.

VIŠKA POGAČA


Ponekad se stvari u životu tako poslože da vam se rješenje problema nametne samo od sebe. Ne događa se često (barem se meni tako čini), a vjerojatnost da će se dogoditi je obrnuto proporcionalna veličini problema (prokleti Murphy!), ali je svejedno lijepo kad se dogodi. Tako sam ja jučer trebala smisliti neko jelo koje bih ponudila prijateljima koji su mi dolazili na druženje. Htjela sam da to bude nešto što ću poslužiti toplo, što mi neće oduzeti puno vremena za pripremu, što će biti izdašno i po mogućnosti da će se svima svidjeti.

I tako sam se sjetila da u masnoj tekici imam papirić na kojem je već godinama zapisan recept za višku pogaču koju nikad nisam napravila. Recept sam davno uzela jednom prilikom kod moje prijateljice Martine, ali se uopće ne sjećam pod kojim okolnostima. Je li ona tada radila tu pogaču, je li joj je netko poslao, jesam li je uopće tamo jela... Nemam blagog pojma. Jedino u što sam 100% sigurna je da sam recept uzela od Martine jer je zapisan na papirić istrgnut iz blokića na Mickey Mousea, a Martina je jedina osoba za koju znam da ima takav blokić, tako da je to sigurno.

Bilo kako bilo, recept se pokazao odličnim, gosti su bili zadovoljni (jel tako, gosti?), pa ga evo prenostim i vama.

Tijesto:
1 kg brašna
1 svježi kvasac
1 žličica meda
2 dl mlijeka
svježi ružmarin i timijan
1 žličica soli
1 dl maslinovog ulja
2-3 dl tople vode

Nadjev:
3 ljubičaste kapule
400 g pomidora
25 dag fileta slanih inćuna ili srdela
3 žlice kapara
maslinovo ulje
papar

Ugrijte mlijeko tako da postane mlako, dodajte mu med i žličicu brašna, pa u tu smjesu natrgajte kvasac. Pokrijte krpom i pustite da uzlazi 20ak minuta. Na dasci ili u mikseru pomiješajte brašno, sol, nasjeckane začine, dodajte kvas, maslinovo ulje i malo vode. Počnite mijesiti uz dodavanje vode po potrebi. Tijesto mora biti mekano, glatko i elastično i ne smije se lijepiti. Prebacite ga u posudu, pokrijte krpom i stavite da se diže u pećnicu zagrijanu na 45°C 30 – 45 minuta. Tijesto mora najmanje udvostručiti volumen.

U međuvremenu pripremite nadjev tako da narežete kapulu na listiće, pomidore na šnite (ja sam koristila cherryje koje sam samo prepolovila obzirom da su oni u ovo doba godine jedini dostupni pomidori s okusom), a ribu i kapare pomiješajte i zajedno nasjeckajte.

Kada se tijesto diglo, podijelite ga na dvije kugle, jednu nešto veću od druge. Razvaljate veću kuglu u oblik kruga, pa poslažite na nju redom kapulu, ribu i kapare i na kraju pomidore. Pokapajte maslinovim uljem i malo popaprite. Otprilike 2 – 3 cm uz rub ostavite praznima. 


Poklopite s drugim dijelom tijesta, pa rubove prevrnite i pritisnite prstima da se učvrste. Nadjev mora biti čvrsto zatvoren u tijestu. Po površini izbušite rupe čačkalicom kako bi para mogla izlaziti, premažite maslinovim ulje i stavite peći u pećnicu zagrijanu na 180°C na 45 min do 1h. Poslužite odmah. Kao i ostala jela od dizanog tijesta, i ova je pogača najbolja isti dan, posebno dok je još topla.



Nemojte da vas zavara odnos nadjeva i tijesta. Nadjev je jako intenzivnog okusa i, iako se čini da ga ima premalo u odnosu na tijesto, zapravo je ovako baš taman.