četvrtak, 29. kolovoza 2013.

BLINI OD HELJDINOG BRAŠNA S UMAKOM OD VRHNJA, HRENA, KOPRA I DIMLJENIM LOSOSOM



Evo jedne ziheraške i provjerene kombinacije. Male pjenaste palačinkice (hmmm, jel ovo ispravna umanjenica za palačinke?), premazane kiselim vrhnjem u koje su dodani kopar i hren s dimljenim lososom na vrhu. Ne može biti loše. I nije. Jedino što bi cijelu ovu kombinaciju učinilo još boljom je kad biste umjesto kiselog vrhnja stavili creme fraiche. Ako je uspijete naći, svakako to učinite. A zatim javite meni gdje ste je kupili.

Iskreno, ove bline vidim i u slatkoj kombinaciji s nekom finom marmeladom, pa zatim s nekom domaćom paštetom, a dobri su i sami, bez ikakvih dodataka. Posebno ako ih konzumirate dok stojite kraj štednjaka i pečete ih. Provjereno.

Evo recepta:

Prvo pripremite umak jer je za njega dobro da odstoji par sati u hladnjaku kako bi se okusi proželi.

Za umak:

6 velikih žlica kiselog vrhnja
1 žlica ribanog svježeg hrena
1,5 žlica sitno sjeckanog svježeg kopra (samo listići bez grančica)



Pomiješajte sve sastojke, poklopite pa stavite u hladnjak na par sati.

Za bline:

1/2 šalice bijelog brašna
1/3 šalice heljdinog brašna
1 žličica šećera
1/2 paketića suhog kvasca
1/4 žličice soli
1 šalica mlijeka
3 žlice maslaca + mali komadić za tavicu
1 jaje – odvojiti žumanjak i bjelanjak

U zdjeli pomiješajte sve suhe sastojke. Zagrijte maslac i mlijeko dok se maslac ne otopi. Miješajte kako bi se to što prije dogodilo jer ova smjesa ne smije biti prevruća. Dodajte maslac i mlijeko suhim sastojcima i dobro promiješajte pjenjačom. Na kraju umiješajte žumanjak. Pokrijte krpom i ostavite da se uzdiže 1,5 sat. Stucite bjelanjak u snijeg pa ga oprezno umiješajte u uzraslo tijesto.

Na tavici zagrijte malo maslaca. Žlicom vadite tijesto na tavicu i pecite 30ak sekundi sa svake strane. Znat ćete da je doljnja strana pečena kada se na nepečenoj gornjoj strani formiraju mjehurići. 



Nisam brojala, ali od ove smjese ih, kao što vidite, ispadne poprilična količina. Ovima na slici treba dodati još tri komada koja sam pojela dok sam ih pekla.



Premažite bline umakom i na vrh stavite komadić dimljenog lososa. Ili prepustite gostima i ukućanima da to sami učine.


srijeda, 28. kolovoza 2013.

SALATA OD PEČENIH PAPRIKA I FETA SIRA



Ovaj post bi se slobodno mogao sastojati od slike i naslova. I sve bi bilo jasno. Ova je salata toliko jednostavna da recept stane u jednu jedinu rečenicu. Međutim imam ga potrebu podijeliti sa svima jer je fantastičan u svojoj jednostavnosti. OK, jasno je da je ovo moje subjektivno mišljenje, ali stvarno bi bila šteta da ne probate ovu salatu. Obzirom da je dostupna samo u ovo doba godine dok ima crvenih rog paprika, sad je pravo vrijeme za to. Ja je pravim i jedem gotovo svakodnevno. Kao samostalan obrok ili kao prilog uz neko meso. Jučer sam je jela za ručak, danas za večeru. Sutra moram ići kupiti paprike. Opet.

Probavala sam dodavati razne dodatke u nju i svaki bih se put uvjerila da je najbolja u ovom najjednostavnijem obliku.

Pa evo recepta za jednu porciju:

2 crvene rog paprike
1 žličica suncokretovog ulja
1 kockica feta sira (2x2x2 cm)
1 žlica sitno sjeckanog peršina
1 žlica bučinog ulja

Paprike operite, osušite papirnatim ručnikom, premažite suncokretovim uljem i stavite peći na 200C 30 – 40 minuta. Okrenite ih tijekom pečenja da se ravnomjerno ispeku sa svih strana. Pečene paprike odmah prebacite u zdjelu koju ćete pokriti plastičnom folijom kako bi se paprike lakše mogle oguliti. Kad se paprike malo prohlade, ogulite ih i uklonite sjemenke (osim ako ih, kao ja, ne volite jesti u salati). Po njima namrvite feta sir, dodajte peršin i na kraju ulje. Promiješajte i imate gotovu salatu.  



petak, 23. kolovoza 2013.

SUPERČOKOLADNA TORTA S DOMAĆIM DŽEMOM OD BOROVNICA




Ovo je onaj tip torte koji se sviđa svima. Klasik s kojim ne možete pogriješiti. Još se nije dogodilo da napravim ovu tortu, a da ne bude totalni hit. Bez obzira je li u obliku torte ili kolača, ima li borovnica ili nekih drugih dodataka ili je samo čokolada, čokolada, čokolada. Mislim, kako bi i mogla biti loša kad se uglavnom sastoji od čokolade (jako puno čokolade), maslaca i slatkog vrhnja. Jesam li spomenula čokoladu?

A što je najbolje, nije ni nešto komplicirana za izradu. Samo joj trebate dati dovoljno vremena da se stisne u hladnjaku. Inače je katastrofa neizbježna kad skinete obruč od modla.

Radila sam ovu tortu već puno, puno puta i isprobala sam svakakve različite dodatke i varijacije na osnovni recept. Od svih isprobanih, ova varijanta s borovnicama mi je nekako najdraža.

Evo recepta:

Tijesto:
4 jaja - odvojeno žumanjci i bjelanjci
4 žlice šećera
200 g maslaca
150 g tamne čokolade
2 žlice oštrog brašna
1 žličica praška za pecivo

Krema:
400 g slatkog vrhnja
180 g tamne čokolade
džem koji ćete sami napraviti po receptu koji slijedi

Džem:
125 g svježih borovnica
2 žlice šećera
1 žlica limunovog soka

Prvo izvadite maslac iz hladnjaka, narežite ga na kockice i ostavite sa strane da se ugrije na sobnu temperaturu. Zatim napravite džem. Borovnice operite, malo ih nagnječite vilicom ili gnječilicom za krumpir pa stavite u posudu debljeg dna. Pospite ih šećerom, dodajte limunov sok i kuhajte uz povremeno miješanje 20ak minuta. Ostavite da se hladi.



Pripremite tijesto. Otopite čokoladu na pari ili u pećnici. Izradite mikserom maslac dok ne postane kremast pa mu dodajte šećer i žumanjke. Tucite mikserom par minuta pa dodajte otopljenu, malo prohlađenu čokoladu. Još malo miksajte. Ručno umiješajte brašno pomiješano s praškom za pecivo i na kraju snijeg od bjelanjaka. Stavite peći u kalup za tortu promjera 26 cm kojeg ste obložili papirom za pečenje. Peče se 20-25 minuta na 180C. Provjerite čačkalicom je li torta pečena. Zabodena čačkalica mora izaći čista. Pečenu tortu nabodite na par mjesta vilicom da splasne i pustite da se ohladi u modlu.

Da bi skuhali kremu, zagrijte slatko vrhnje s natrganom čokoladom pa miješajte pjenjačom dok ne dobijete homogenu smjesu. Vrhnje ne smije uzavrijeti. Smjesa će biti vrlo rijetka ali neka vas to ne brine. Hlađenjem će se stisnuti.

U vruću kremu umiješajte džem od borovnica i prelijte po tijestu. Pustite da se sve ohladi na sobnu temperaturu pa ohladite u hladnjaku preko noći. Oprezno odvojite obruč kalupa i tortu uz pomoć dva noža što šire oštrice brzo prebacite na pladanj. Poslužite. Meni ova torta najbolje paše uz kavu. I to sama, bez ikakavih dodataka.





utorak, 20. kolovoza 2013.

FOCACCIA SA SMOKVAMA, KOZJIM SIROM, MEDOM I RUŽMARINOM




Volim slatko – slane kombinacije. Posebno one koje uključuju sir i voće. Još ako je taj sir kozji, tim bolje. Ova gore navedena kombinacija mi je jedna od dražih. S njom jednostavno ništa ne može poći krivo.

Obzirom da je dan bio kišan, a ja imala želju i volju napraviti nekakvo predjelo današnjem ručku, mogla sam se posvetiti jednom od onih recepata koji ne zahtjevaju puno posla, ali traže da ste cijeli dan doma jer svako toliko treba nešto promiješati, premijesiti ili dodati. Ono što ovu focacciu čini izuzetno mekom i ukusnom je upravo višesatni proces dizanja tijesta. Ne treba puno truda oko nje, ali njen nastanak svakako nije brz. Međutim, isplati se. Barem ja tako mislim.



Osim kao predjelo nekom laganijem ručku, odlično će poslužiti kao večera uz neku salatu (vidim u toj ulozi rukolu s aceto balsamicom) ili kao finger food uz čašu bijelog vina.

Evo što trebate uzeti i što s tim trebate napraviti:

Za tijesto:
I.
300 g pšeničnog brašna od cjelovitog zrna (može i bijelo ako tako želite)
400 ml mlake vode
½ paketića suhog kvasca

II.
200 g bijelog brašna
70 ml maslinovog ulja
2 žličice soli
50 – 100 ml vode
½ paketića suhog kvasca

Za nadjev:
100 g polutvrdog kozjeg sira
6 smokava
1 grančica svježeg ružmarina
2 žlice maslinovog ulja
1 žlica meda

U većoj posudi pomiješajte prvu grupu sastojaka za tijesto. Žustro miješajte drvenom kuhačom punu minutu kako bi ušlo što više zraka i kako bi se aktivirao gluten. Bit će dosta rijetko ali ne brinite. To je u redu. Pokrijte krpom i ostavite da se diže ili preko noći u hladnjaku ili 4 – 5 sati na sobnoj temperaturi.

Nakon što je tijesto odradilo prvo dizanje, dodajte u njega drugu grupu sastojaka. Pazite samo na količinu vode. Tijesto mora ostati gušće od tijesta za palačinke. Vjerujem da će vam 70 ml vode biti sasvim dovoljno. Ponovo snažno miješajte drvenom kuhačom, pokrijte krpom i ostavite da se diže još 45 minuta.

Istresite tijesto na lim prekriven papirom za pečenje i ostavite ga da odmori još 15ak minuta. Taman dok pripremite sve potrebno za nadjev.

Smokve ogulite i prerežite na pola, a kozji sir namrvite rukama na manje komade. S grančice ružmarina skinite iglice i sitno ih nasjeckajte.

Polovice smokava poslažite, zapravo više ubodite, u tijesto, pa ga pospite namrvljenim sirom i ružmarinom. Sve pokapajte maslinovim uljem. Stavite peći na 220C 20 – 25 minuta. Kad je focaccia pečena, zagrijte med i pokapajte po površini. Pustite da odmori 20ak minuta, narežite na 12 dijelova i poslužite. 

Prije pečenja:




Nakon: