nedjelja, 30. ožujka 2014.

SRDELE NA SAUR


Ovako se prije, dok nije bilo frižidera, konzervirala sitna plava riba. A i danas je fino za pojesti.


Ako izuzmemo zafrkanciju oko čišćenja ribe, s ovim ste jelom, gotovi za deset minuta.

Treba vam:

1/2 kg sitne plave ribe (ja sam koristila srdele i pokojeg inćuna)
1,5 - 2 dl maslinovog ulja
1,5 - 2 dl kvasine
4 - 5 ljutika (može i ista količina ljubičastog luka)
2 - 3 režnja češnjaka
ružmarin i lovorov list
dvije kriške limuna narezane na četvrtine (s korom ako je domaći, bez ako nije)
sol

Ribu očistite, posolite, premažite maslinovim uljem, posložite na papir za pečenje i pecite u pećnici na 200C 7 -8 min sa svake strane.

Ovako:


Ribu možete i pofrigati ako ne želite paliti pećnicu. Naravno, možete je speći i na gradelama.

Dok se riba peče, skuhajte saur. U širokoj posudi zagrijte maslinovo ulje pa dodajte ljutiku narezanu na tanke listiće, krupno narezani bijeli luk, limun i začine. Posolite. Kuhajte kratko da ljutika omekša pa podlijte s kvasinom. Još malo prokuhajte.

Ribu slažite tijesno jednu do druge u staklenu posudu. Kako složite sloj ribe, podlijte s malo saura. Kad posložite svu ribu, zalijte s ostatkom, a ako riba nije skroz pokrivena dodajte još malo maslinovog ulja.

Ovako:

 
Kad se ohladi, prebacite u frižider i ostavite da se marinira preko noći. Ovako pripremljena riba može stajati najmanje nekoliko dana. Kažu i do dva tjedna. Ja nikad nisam probala toliko dugo.


utorak, 25. ožujka 2014.

PEČENA PILETINA SA SUMAKOM, ZA’ATAROM I LIMUNOM




I dalje se zabavljam sa svojom novom kuharicom, Ottolenghijevom The Cookbook. Posebno me zabavlja što sam u Harissi uspjela naći sve začine koje sam tražila pa namjerno pravim jela u kojima je naglasak na njima. Tako je ova piletina sa sumakom i za'atarom bila izbor koji se jednostavno sam nametnuo. Malo sam samo odstupila od originala. Dijelom zato što nisam baš temeljito čitala recept na početku, a dijelom jer nisam imala pinjola pa sam taj dio preskočila.

Ako volite kiselo, sumak će vam se gotovo sigurno svidjeti. Jelima daje krasan kiselkasti kick. Za'atar, iako zvuči kao nešto iz Gospodara prstenova, nije ništa drugo nego mješavina sušenog začinskog bilja (sastav i omjeri variraju, ali najčešće je to timijan), tostiranog sezama i soli. Limun je limun.

Samo jelo je smiješno jednostavno za napraviti. Jedino traži da se večer prije (ili minimalno jutro prije) sjetite staviti piletinu u marinadu. Dalje se priprema gotovo samo.

Evo što vam treba:

piletina (ja sam koristila batak, zabatak i prsa)
par ljutika (ili ljubičasti luk)
2 češnja češnjaka
malo maslinovog ulja
1/2 žličice pimenta
1/2 žličice cimeta
1 žličica sumaka
1 limun tanko narezan na ploške
2 dl pilećeg temeljca ili vode
sol
papar
1 žlica za'atara


Nasjeckajte ljutiku i češnjak, dodajte im sve sastojke osim piletine, promiješajte, prelijte preko piletine i ostavite da se marinira nekoliko sati, a najbolje preko noći. 



Najbolje je da piletinu marinirate odmah u posudi u kojoj će se peći obzirom da sve skupa ide u pećnicu na 200°C, na 30-40 minuta odnosno dok piletina ne bude dobro pečena. Poslužite s prilogom po želji. Ja sam pripremila mladi krumpir pečen gotovo bez masnoće, salatu od potočarke i umak od grčkog jogurta.

Ako želite nemastan krumpir koji je hrskav izvana, a mekan iznutra, evo što trebate napraviti: narežite krumpir na ploškice (debljine oko 1/2 cm), pospite začinom po želji (ovisno o raspoloženju, ja u tu svrhu korisitim čubar, timijan ili ružmarin, a po novom i za'atar) i dodajte žlicu maslinovog ulja. Rukama sve dobro promiješajte da se krumpir obloži uljem i začinima pa ga stavite peći poslaganog u jednom redu na papir za pečenje. Posolite ga tek kad je napola pečen jer u protivnom može ispasti tvrd, a pecite ga na 200°C, po mogućnosti s upaljenim ventilatorom. Koliko dugo će se peći ovisi o tome na koliko debele šnite ste ga narezali i koliko ga želite zapeći, ali računajte da će mu trebati oko pola sata.

Za umak od grčkog jogurta pomiješajte grčki jogurt, sitno sjeckani češnjak i limunov sok u proizvoljnim omjerima.

subota, 15. ožujka 2014.

MARINIRANI JANJEĆI KOTLETI S MEDOM I KORIJANDROM



Uhvatila me Ottolenghi manija. Otkako sam prije desetak dana kupila njegovu prvu kuharicu The Cookbook, ne prestajem je listati. Sva sreća pa u Zagrebu postoji Harissa dućan sa začinima u kojem se može pronaći sve što Yotam koristi u svojim receptima, pa se recepti mogu dosljedno pratiti. Inače bi ovo bila obična janjetina u medu.

Ovo sam jelo pravila prošli vikend za ručak i svi smo bili jako zadovoljni. Poseban haj fajv dajem sama sebi jer sam uspjela jaaaako tanke janjeće kotlete spremiti tako da budu super mekani i sočni. Iako, kad sam jelo stavila na stol, muž me vrlo skeptično gledao jer je djelovalo poprilično zagoreno. Stvar je u tome što marinada u kojoj se meso paca lako gori zbog meda koji se u njoj nalazi, ali meso svejedno ostane mekano i sočno. Yotamu isto izgleda malo skureno na slici u knjizi tako da... It's ok.

Yotamov recept sam prilagodila utoliko što nisam imala svježi korijandar (kme) pa sam stavila sušeni, nisam imala ni mente (kme) ali umjesto nje nisam stavila ništa i nisam htjela staviti 120 ml suncokretovog ulja nego sam upotrijebila nešto manje maslinovog.

Evo što vam je potrebno:
80ak dag janjećih kotleta
15 g svježeg sitno sjeckanog peršina
2 žlice suhog korijandra (ili 15 g svježeg)
3 češnja češnjaka, sitno sjeckanog
10-15 g svježeg đumbira, naribanog
2 chilli papričice
sol
40 ml limunovog soka
45 ml soja sosa
60ak ml maslinovog ulja
2 žlice meda
4 žlice vode

Pomiješajte sve sastojke za marinadu, prelijte preko mesa, poklopite i ostavite u hladnjaku preko noći.


Sutradan zagrijte pećnicu na 200°C. Zagrijte gril tavu pa na njoj prepržite meso koje ste izvadili iz marinade po jednu minutu sa svake strane. 


Prebacite meso na tepsiju obloženu papirom za pečenje i pecite u pećnici 10 – 15 minuta.

Dok se meso peče, zgrijte marinadu i pustite je da lagano kuha 5 minuta. Poslužite uz meso. Kao prilog ovom jelu ja sam još poslužila pečeni krumpir, salatu od potočarke i pire od pečene Hokkaido bundeve i pastrnaka.